EYÜP’E  NE OLACAK?

“Benim adım Eyüp. Yukarıdaki bilgiler bana aittir ve doğrudur. Ben, büyükannemin evinde babam ve iki küçük kız kardeşimle birlikte kalıyorum. Babamla annem daha önceden ayrıldılar. Tam zamanını hatırlamıyorum. Bir senedir annemi görmüyorum. Nerde olduğunu bilmiyorum.

Benim babamın mesleği sokaklarda kağıt toplamak. Babam, beni de yanına alarak Kadıköy’e götürüyor. Benim de kendisi ile beraber kağıt toplamamı, bazen de mendil satmamı istiyor. Ben, insanlara yaklaşarak mendil satmaya utandığım için, beni sokaklarda bir köşeye oturtuyor ve mendil sattırıyor. Beni buna zorluyor.

Bu yüzden ben artık babamla yaşamak istemiyorum.

Ben, en son üç sene önce Ankara’da yaşarken, ilkokul üçüncü sınıfa gitmiştim. Sonra Istanbul’a büyükannemin yanına taşınınca, babam beni bir daha okula göndermedi. Çünku çöp toplamaya çıktığında, ona yardım etmem için beni de yanına almaya başladı.

Büyükannem, iki küçük kız kardeşimle bana gayet iyi davranıyor; fakat babamın beni okula göndermeyip sokaklarda çöp toplattırması, onu da çok üzüyor. O yüzden, büyükannem bana, ‘Yurda git. Kendini kurtar. Yoksa sonun fena!’ dedi.

Ben de babaannemle aynı düşündüğüm için, metrobüse bindim, Çocuk Şube’ye geldim. Ben, hayat boyu çöp toplamak istemiyorum. Ailemi cok seviyorum ama, artık onlarla yaşamak istemiyorum. Okula gitmek ve büyük adam olmayı istiyorum. Polis abilere, ‘Beni bu hayattan kurtarın!’ dedim.

Babamdan da bana bunları yaptığı için şikayetçiyim.”

**

Bu dosya bana ilk geldiğinde şaşırdım. Eyüp gibi gibi bir çocuğa hiç rastlamamıştım. Bu davanın duruşması, Kasım 2015’de Istanbul Anadolu Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Bakalım sanık baba, durusmaya gelecek mi? Gelirse, kendini nasıl savunacak? Ve Eyüp, ifadesinin arkasında durabilecek mi?

Ben Eyüp’ün avukatıyım. Onun her çocuk gibi okula gitme isteğini ve bunun için savaşmasını çok takdir ettim. Eyüp, kendisi kağıt toplamakta ama KAĞIT ÜZERİNDEKİ çocuk haklarının da farkında. O, bir küçük insan. Birçok büyük insan bile onun kadar özgüvenli değildir.

Birçok kadın veya adam, başına ne gelirse gelsin hakkını aramıyor; polise gitmiyor; herşeyi sineye çekiyor. Ama Eyüp çekmemiş.

Eyüp, bu yaşta insanlığını yapiyor da, bakalim Devlet devletliğini yapacak ve Eyup’ü korumaya alacak mı?

Ben Eyup’ü sonuna dek savunurum ama, bu dava, babanın ceza alması ile bitmeyecek. Esas o zaman, Eyüp’ün yeni hayatı başlayacak.

Eyüp’e kim bakacak?

(Devam edecek)