ÇOCUK BÜRO POLİSLERİ FARKINDA

Eskiden adı “KİM 500 MİLYAR İSTER”di.
Yeni adı ise : “KİM MİLYONER OLMAK İSTER?”

Bir de ülkemizde enflasyon yok diyorlar. 10 yıl önce, 500 milyar bir servet iken, şimdi 1 trilyon (1 milyon TL) istiyor millet demek ki programın adı 2 katına çıktı..

Şu KENAN IŞIK’ın sunduğu programdan bahsediyorum.

Ben, TRT 1’de 1980’leri işleyen “80’LER” DİZİSİne de konu olan “ARKASI YARIN”ları hiç kaçırmamaya çalışırım radyoda –eğer sabah 10 civarı yolda isem.

Ne alaka diyeceğinizi biliyorum. Şu alaka :
Baktım, geçen haftaki ARKASI YARIN’da KENAN IŞIK seslendirme yapmış. Ama, aynı KENAN IŞIK, yıllardır çok ünlü bir TV sunucusu. Fakat, adam tiyatroya gönlünü vermiş. Amatör ruhunu hiç kaybetmemiş. Belki çok cüz’i bir ücret karşılığında (belki de hiç ücret almadan) TRT FM’de seslendirme yapıyor.

İşte ben de amatör ruhlu bir hukukçu olarak, mesleğimi ve insanları çok sevdiğimden CMK AVUKATLIĞI yapıyorum arada-sırada.

Ne demek CMK AVUKATLIĞI ? Şu, Devletin, fakir insanlara atadığı avukatlar. Bunun için, gönüllü olmak şart. Çünkü, bazen, en önemli toplantınızın ortasında, bazen de gece 03:00’de Savcılığa veya karakola çağırılırsınız.

Ve..İşinizi-gücünüzü-ailenizi-sıcak yatağınızı bırakıp, parası olmayan mağdur veya şüphelinin yanına gidersiniz.

Bu, bazen çocuk olur..

Kendimi KENAN IŞIK’la mukayese etmek istemem; ama onun,“ARKASI YARIN” SESLENDİRMESİ yapması ne ise, 23 yıllık bir AVUKATIN, CMK YAPMASI da aynı şey.

Hatta ilk başladığımda, tanıdık savcılar beni karşılarında gördüklerinde çok şaşırıp “Hayrola?” diye sorarlardı. Oysa, bilmezler ki, bir avukat sadece para için çalışmaz.

İşte, CMK yaptığım dosyaların birçoğunda, toplumu tanıma şansı bulurum ben. Hoşuma giden de odur; çünkü, avukatlık büronuza, istemediğiniz müvekkil girmez, giremez. Beğenmediğiniz adamın, almazsınız işini, olur biter. Ama, CMK’da öyle mi ? Size Baro’dan gelen mesajda sadece şu yazar :
PENDİK ÇOCUK BÜRO, MAĞDUR: S.M., YAŞ: 14, SUÇ: CİNSEL TACİZ (VEYA HIRSIZLIK)…

Atlar gidersiniz Çocuk Büro’ya. Karşınızda dünyalar güzeli, ama gözleri deli-deli bakan bir genç kız veya oğlan. Konuşursunuz onunla, polislerden görüşme için oda istedikten sonra.
Bakarsınız, her olayın arkasında bir dram gizlidir.

Bu yaşta, Çocuk Büroya düşmüş, kim bilir Anadolu’nun hangi bölgesinden gelmiş bir ailenin kızı veya oğlu. Neden bu saatte burada? Annesi-babası nerde? Ne oldu veya kim ne yaptı da buralara düştü? ..soruları aklınızdan geçer.

Ben, meraklıyım çok. Ve aslında duygusalım. Her bir insanı kendimden biri gibi görmeye meylediyorum. Aslında, CMK eğitimlerinde avukatlara tersi öğretilir. Duygularınızdan arının, yoksa müvekkiller tarafından kullanılırsınız derler Size. Mümkün mü peki ?

MÜMKÜN MÜ DUYGUSUZ OLMAK, KÜÇÜK BİR KIZI FAHİŞE, GENÇ BİR DELİKANLIYI İSE HIRSIZ OLARAK GÖRMÜŞKEN önünüzdeki evrakta?!

Diyorlar ki, Istanbul’un taşı-toprağı altın. Hadi, altın heybenizi sırtınıza, toplayın tasınızı-tarağınızı, gelin Istanbul’a! Çünkü Istanbul’da iş var. Çünkü Istanbul’da para var. Çünkü Istanbul’da gezmek var. HER ŞEY ISTANBUL’DA!

Peki o, yanınızda getirdiğiniz çocuklarınıza ne olacak? Anadolu’nun bağrından kopmuş o gariban hemşerim, ekmek parası uğruna gelirken Istanbul’a, evde yalnız büyümek zorunda kalan, sadece bir VİTRİNDEN İBARETSİTELERde yaşayanlara özenen, başkalarının ESKİLERİNİ GİYEREK BÜYÜYEN çocuklarına ne olacak?

Bunu düşünür mü bizi yönetenler?

Düşünmedikleri ortada.

Her bir CMK dosyasında içim kan ağlıyor. Her bir dosyada KÜÇÜK BİR FAHİŞE, DELİKANLI BİR HIRSIZ, YAKIŞIKLI BİR İB.. (kibarcası GAY) veya BİR UYUŞTURUCU MÜPTELASI, ÇOCUKLARINI TERKEDİP EVDEN KAÇMIŞ VE KÖTÜ YOLA DÜŞMÜŞ BİR ANNE veya KOMŞUSUNUN TACİZİNE UĞRAMIŞ BİR ÇOCUK ile karşılacağım diye, içim pır-pır gidiyorum karakola.

Bu mudur Türkiye’nin politikası? Bu mudur işsizlik politikamız? Bu mudur eğitim politikamız? Bu mudur vatandaşımıza layık olan hayat?

Halkımız, ekmek parası ve başını bir daireye sokmak uğruna geldiği büyük şehirde, EVLATLARINI KAYBEDİYOR, kimse farkında değil.

Bir tek ÇOCUK BÜRO’DAKİ POLİSLER ve CMK AVUKATLARI FARKINDA!

Av. Mukaddes Günsu AKÇAGÖZ