MUŞ VARTO’DAKİ SON DEPREM

Ağlayan bir adamı en son ne zaman gördünüz ? Ben, geçen hafta gördüm. Adliyede. Gözleri şişmişti ağlamaktan.. Yanında, 12-13 yaşlarında gösteren bir oğlan çocuğu. Çocuğun gözleri sürekli yere bakıyor. Utanıyor sanki bir şeylerden..

Yanaştım usulca adamın yanına. Esmer, kavruk bir teni vardı. Bankta oturuyordu. “Ağlama” dedim. “Bu da geçecek”.

Kaldırdı başını bana doğru. Gözlerinin içi kıpkırmızı olmuştu. Kaçırdı sonra gözlerini. “Çekinme, anlat her şeyi” dedim. Anlattı..

Sonra da adı İbrahim olan 12-13 yaşlarındaki oğlu anlattı, başına gelen depremi. Muş Varto’daki son depremi (Bu anlatılanların tamamı, ifade zabtından alıntıdır. Özel bilgiler dışında hiçbir kelimesiyle oynanmamıştır) :

“…. Lisesi’nde 8. sınıfa gidiyorum. Annem-babam ve 2 kardeşimle birlikte yaşıyorum.

2010 yılında, köylümüz ve komşumuz olan Mehmet Amca, ben ve 3 erkek arkadaşımı eve çağırıp porno film seyrettirdi. Diğer 3 arkadaşım gitti. Ben de çıkmak istedim. Ama kapıyı kilitledi..

Evde sadece ben ve Mehmet Amca kaldık. Ben kaçmaya çalıştım. Mehmet Amca üstüme saldırdı. Ben, başta beni dövecek sandım. Ama kıyafetlerimi çıkartmaya başladı. İç çamaşırlarım dışında hepsini zorla çıkarttı. Onun üzerinde elbisesi vardı. Popoma dokunmaya başladı. Beni yüz-üstü yere yatırdı. Külodumu çıkarttı. Mehmet Amca’nın da bu arada alt tarafı çıplaktı. Cinsel organı ereksiyon halindeydi. Sonra cinsel organını, makatıma soktu. Canım çok acıyordu. Engellemeye ve direnmeye çalıştım ama başaramadım. Bu durum, bu şekilde 1-2 saat sürdü. Sonra beni ve ailemi ölümle tehdit etti.

“Bir daha gelmezsen, ablana da aynı şeyi yaparım” dedi.

Sonra beni bıraktı. Ben eve gittim. Korktuğum için kimseye bir şey söyleyemedim.. Bu olay, 3-4 kez bu şekilde tekrarlandı. Ben kimseye anlatamadım. Kendimi çok kötü hissediyordum. Bir gün Mehmet Amca, büyükannem-gile geldi. Mehmet Amca, beni yine evine davet etti. Ben “olmaz” dedim. Israr etmeye başladı. Ben de ağlamaya başladım. Ağladığımı büyükannem farketti. Sorduğunda, önce anlatmadım. Sonra, ısrar edince Mehmet Amca’nın bana yaptığı tüm bu olayları büyükanneme anlattım. Ertesi gün, büyükannem olayı anneme ve babama anlattı. Onlar şikayetçi oldular. Ben bu süreçte psikolojik tedavi gördüm. İlaç kullandım. Şu an hala kötü durumdayım. Derslerimde başarılı değilim. Bu olay nedeniyle, birbuçuk sene önce Istanbul’a taşındık. Mehmet Amca’dan şikayetçiyim. Cezalandırılsın.”

Hakim bey, İbrahim’in ifadesini kendisi almak istediğinde, müdahale ettim. Mahkemeden pedagog çağrılmasını istedim. Pedagog olmadan alınan ifadelerde, hakimler, sordukları sorularla mağdura, yaşadığı travmayı yeniden yaşatabiliyorlar.

Pedagog şöyle yaklaştı çocuğa: “Sana kötü bir şey mi yaptılar ? Aramızda kalacak. Annen-baban bir şey bilmeyecek. Hiç korkma!” İfadeden sonra, İbrahim’in …….. Üniversitesi’nin Çocuk Koruma Merkezi’ne sevkini sağladık. Ya sonra??

Sonrasını bilmiyorum. “Göçle birlikte Istanbul’a gelen bir insan hikayesi daha” diye düşündüm, kendi kendime kalınca. Çıktım adliyeden. Çözüm bulmaktan uzak adımlarla.. Muş Varto’ya hiç gitmeden yaşadığım depremi, içime gönderdim. Sonra dayanamadım, Sizlerle paylaştım..

Av. Mukaddes Günsu AKÇAGÖZ